CZYM JEST KONTRAPUNKT W KOMPOZYCJI WNĘTRZA? - Daria K. Baczyńska

Dzisiaj zapraszam Cię do przeczytania artykułu poświęconego kompozycji we wnętrzach. Zatrzymaj się na chwilę i zastanów, czy kiedy odpalasz w wyszukiwarkach strony z projektami, nie odnosisz często wrażenia, że wiele aranżacji zaniedbuje problem kompozycji? Innymi słowy, patrzysz na nie i niby ładnie wyglądają, ale nie sprawiają wrażenia przemyślanej historii, w której każdy element znalazł się nieprzypadkowo i pełni w całości określoną rolę. Ja sama, często szukając w Internecie inspiracji, odnoszę wrażenie, że większość projektów jest bardzo podobnych do siebie i opierają się na stereotypowym postrzeganiu wnętrza. Jeśli zawodowo zajmujesz się projektowaniem wnętrz, nie możesz robić tego jak amator i musisz znać zasady, a wiedza z zakresu kompozycji wnętrza jest jedną z nich.

Uwierz mi, przemyślana kompozycja, jak w dziele muzycznym, malarskim, fotografii, montażu filmu, to podstawa udanego projektu. Czy wyobrażasz sobie muzyka, który tworzy swoje dzieła wyłącznie improwizując albo nie znając nut? Improwizacja może się udać raz czy drugi. Improwizują bardziej lub mniej utalentowani amatorzy, ale trudno spodziewać się, by budować swoje nazwisko twórcy, nie znając reguł tworzenia.  Twoja rola polega na tym, aby stworzyć aranżację, która przykuje uwagę odbiorcy i albo stanie się inspiracją dla laika, albo pozwoli Ci wyróżnić się na rynku i zdobyć klienta. A o to przecież chodzi!

Czym jest kontrapunkt?

Kompozycja to szeroki temat, więc dzisiaj razem z Tobą przyjrzę się zagadnieniu kontrapunktu. Terminologia zaczerpnięta jest z dziedziny muzyki i poszukując informacji na ten temat, w Internecie, w kontekście wnętrz, nie znalazłam ich zbyt wiele. O muzyce nie będę tutaj mówić, bo to nie moja dziedzina, ale sam termin „kontrapunkt” sporo już może powiedzieć o technice tworzenia kompozycji. „Kontrapunkt” to punctus contra punctum, w dosłownym tłumaczeniu: nuta przeciw nucie. Wyobraź sobie, że masz jakiś motyw przewodni we wnętrzu, niech to będzie kolor bazowy i parę innych, które z nim współgrają. Kilka tematów, które tworzą wielogłosową kompozycję i nagle, wyskakuje, niejako naprzeciwko nich, odmienna, przykuwająca uwagę nuta, akcent, który dynamizuje takie wnętrze. Sama chętnie sięgam po tę technikę, zwłaszcza we wnętrzach klasycznych. Takie kontrapunkty nie tylko dodają dynamiki, ale wprowadzają pewien rytm.

Kontrapunkt a dynamika wnętrza

Przypatrz się poniższym aranżacjom. Na ich przykładzie pokażę Ci, jak bardzo kontrapunkt potrafi dodać życia przestrzeni, a także jak jego brak wpływa na statykę pomieszczenia.

 

 

 

 

 

 

Po lewej stronie widzisz pomieszczenie z zieloną ścianą i dodatkami w kolorze fuksji. Te dodatki to są właśnie moje kontrapunkty. Po prawej prezentuję to samo wnętrze, ale dodatki są tutaj bardziej stonowane. Poduszki mają kolor butelkowej zieleni, zbliżonej do tapety na ścianie za sofą, a lampa nawiązuje do neutralnej sofy. Poza tym nic się we wnętrzu nie zmieniło. Nie trudno o wniosek, że pomieszczenie “z fuksją” jest bardziej energetyczne i więcej w nim się dzieje. Twój wzrok od razu wędruje w stronę różowych akcentów. Także wzór na tapecie zupełnie inaczej “gra” w tym pomieszczeniu, nabierając życia. Tymczasem drugie ujęcie sprawia wrażenie bardziej monotonnego, lampa i poduszki niejako wtapiają się w tło za sofą, a całość wydaje się statyczna. Zauważ, że w tak zaprojektowanym wnętrzu nawet żywsze akcenty z tapety giną w porównaniu z pierwszą aranżacją. O ile projekt po lewej bardziej sprzyja “ładowaniu akumulatorów” właścicieli tego wnętrza, o tyle ten z prawej strony pomaga w wyciszeniu, kontemplacji i odpoczynku. Sam zdecyduj, która wersja bardziej Ci odpowiada.

Tak jak powiedziałam wcześniej, chętnie sięgam po technikę kontrapunktu w moich projektach. Poniżej możesz przyjrzeć się kolejnym przykładom.

Ten projekt już wielokrotnie pokazywałam w Internecie. Zdjęcie po lewej stronie to w zasadzie monochromatyczna kompozycja, oparta na bieli i kobaltowym błękicie, gdzie bazę stanowi biel, a kontrapunktami są granatowe hokery, sofa i fragmenty ścian. W drugim przykładzie sytuacja staje się bardziej oczywista, ponieważ na pierwszy plan “wyskakują” niewielkie akcenty w postaci trzech turkusowych punktów: lampek nocnych i fotela przy biurku.

Kontrapunkty szczególnie sprawdzają się we wnętrzach zaprojektowanych zgodnie z zasadą symetrii, ponieważ każdy taki akcent jest wówczas zwielokrotniony. W polskich wnętrzach, które rzadko bywają przestronne, nie zawsze możemy sobie na taki symetryczny układ pozwolić, chociaż ja jestem jego zwolenniczką.

Co może być kontrapunktem we wnętrzach?

Kontrapunktem z powodzeniem mogą być drobne akcenty – dodatki, takie jak poduszki, abażury lamp, wazony i inne bibeloty, dywany, zasłony. Im większa powierzchnia pomieszczenia, tym masz większe pole do popisu. Można tu stosować różne, z pozoru niepasujące do siebie desenie, ważne aby łączyła je jedna nuta kolorystyczna. Wydaje Ci się, że kontrapunkty można stosować wyłącznie we wnętrzach klasycznych? Nic bardziej mylącego. Z powodzeniem możesz je wprowadzić także do wnętrz nowoczesnych, a nawet minimalistycznych. Powiem więcej, im bardziej minimalistyczne wnętrze, tym lepiej kontrapunkt będzie na tym tle wyeksponowany.

Chcesz rozwijać swoje umiejętności i wiedzę z zakresu projektowania wnętrz? Pragniesz, aby Twoje projekty wyróżniały się wśród setek innych, by tą drogą przyciągnąć do siebie nowych klientów?  Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać ode mnie darmowe materiały, informacje o kursach i być na bieżąco z nowościami, którymi dzielę się z pasjonatami projektowania wnętrz.

ZAPISUJĘ SIĘ DO NEWSLETTERA

Zachęcam Cię także do tego, byś  obserwował mój fanpage na Facebooku oraz mój profil w innych mediach społecznościowych. Jeśli jesteś osobą zawodowo działającą w branży wnętrzarskiej lub zamierzasz nią zostać, koniecznie dołącz do zamkniętej grupy Akademia Projektanta na Facebooku, gdzie w każdy piątek o godzinie 20.00 będziesz mógł uczestniczyć w prowadzonych przeze mnie transmisjach na żywo. Podczas nich będziemy zgłębiać tajniki projektowania, nierzadko z udziałem gości, specjalistów z branży wnętrzarskiej.

DOŁĄCZAM DO AKADEMII PROJEKTANTA